Juuni 2018, nr 6
FOTO: Merilyn Merisalu
Pärast kasutatava turba humiin- ja fulvohapete sisalduse ning tuha XRD element- ja mineraalanalüüse modelleeriti võimalikud katsesegud ja prinditi neist väikesemõõtmelised katsekehad. Pildil näitab neid Toomas Tenno.

Lõigatud turbaplokkidest ehitati maju juba aastatuhandeid tagasi. Nüüd on Tartu teadlased töötanud välja materjali, mis võimaldaks freesturbast ja põlevkivituhast printida 3D-printeriga energiatõhusaid maju.

Keemiadoktor Jüri Liiv leiutas paar aastat tagasi turbast, linnusõnnikust ja puutuhast orgaanilise humaatmullaparandaja TURPS-i, mis paneb taimed kiiremini kasvama ja suurendab mulla viljakust. Katsetades, millised graanulid on sobiva kõvadusega, läksid ta mõtted sellele, kas turbast saaks valmistada ka isepüsiva ehitusmaterjali.

Mai 2017, nr 5
FOTO: Andres Tennus
Raamatukogu direktor Martin Hallik nentis, et ehitustööd on veel palju ees, sest muuhulgas ei ole mitmed praegused lahendused päris sobivad.

Ülikool püüab ehitusfirmaga senise ehituse maksumuse osas kokkuleppele jõuda ning samal ajal ka raamatukogu töötajate ja kasutajate rahulolega seotud muresid lahendada.

Juuli 2015, nr 7
FOTO: BlogCDN
Kuigi QuikTracti meeskond on veebiplatvormi valmis saanud, ootab ees veel palju tööd - testkasutajate otsimine, nende tagasiside analüüsimine ja korralikuma prototüübi valmis tegemine.
Märksõnad: 

Üliõpilaste uuenduslike äriideede konkursi «Kaleidoskoop» võitnud veebiteenus QuikTract tahab lahendada ehitajate ja ehitusettevõtjate vahelise probleemi – kuidas kiiremini teineteiseni jõuda.

QuikTracti tegevjuht ja mõtte autor Sander Gansen ütles, et tal tekkis idee astuda jagamismajandusse juba gümnaasiumis. «Mul oli mõte, et võiks tekitada platvormi, kus saadaks üksteiselt laenata erinevaid asju. Näiteks, kui kellelgi pole puuri, siis võiks kogukonnal olla üks puur ja nad jagaksid seda omavahel,» rääkis Gansen.

Jaanuar 2015, nr 1
FOTO: OÜ Sense
Põlvas asuv liginullenergiamaja.

On hinnatud, et Põhjamaades on puudu 35 000 energiatõhusa ehituse asjatundjat, räägib TÜ vastava tuumiklabori juhataja Tõnu Mauring. Äsja lõppes labori osalusel kaks aastat väldanud suurprojekt.

Energiatõhusa ehituse tuumiklabori juhataja Tõnu Mauring näitab slaide 2013. aasta algul Põlvas valminud liginullenergiamajast.

«Avastasime hämminguga, et polegi inimesi, kes aitaksid. Neid hooneid on lihtsalt väga vähe, ehitajatel ja projekteerijatel on vähe kogemusi.»

Telli voog RSS - ehitus
Telli voog RSS - ehitus