Pea asi on maailm õlgadel

Uudis

25. aprillil avatakse TÜ muuseumis meditsiiniteemaline näitus «PEA ASI: maailm õlgadel», mis kutsub endasse süvenema ja mõtlema selle üle, kuidas me maailma tajume ja kuidas maailm meid näeb.

Näituse projektijuhi Terje Lõbu sõnul ongi inimese pea tõeline maailm õlgadel. «Pea on sisend, seede- ja hingamissüsteemi algus ning mitmete meeleorganite asupaik. Pea kaudu laekub väliskeskkonnast teave, mida omakorda töötleb aju, pea kõige olulisem ja keerukam organ,» ütles Lõbu.

Teisalt avab pea, eeskätt küll selle esikülg ehk nägu, inimest maailmale. Liigikaaslastega suhtleme just miimika ja sõnade abil. Me «loeme» teisi, aga samas saadame ka ise välja sõnumeid, mille alusel meid tuntakse ja tunnustatakse.

Õigupoolest kehtib enamik sellest ka loomariigi kohta. Näitus tutvustab vaatajale ka selliseid peas asuvaid organeid, mida inimesel ei ole, samuti nende organite funktsioone, mida inimene ei tunneta või ei oska ehk kasutada.

Muuseumis pannakse rõhk meditsiini ajaloo talletamisele. Näitusel saab näha haruldasi muuseumi kogudesse kuuluvaid esemeid, näiteks Immanuel Kanti ja Ludwig van Beethoveni koljumulaaže. Samuti on eksponeeritud põnevad ajaloolised õppevahendid ja teadusinstrumendid.

Ajalooliste esemete kõrval pakutakse külastajale aga ka tervet hulka interaktiivseid lahendusi, mis võimaldavad otsida oma näost pärilikke tunnuseid, mõõta silmade vaatevälja ulatust, kontrollida tasakaalumeelt ja palju muudki põnevat.

2014. aasta lõpuni avatuks jääv «PEA ASI: maailm õlgadel» ei piirne üksnes näitusega muuseumis, sellega kaasnevad ka väikesed satelliitnäitused TÜ kliinikumi hoonetes, mis keskenduvad samuti peale ja selle eri osadele.

Alates 25. aprillist pakub muuseum ka mitmeid haridusprogramme. 1.–3. klasside õpilased saavad interaktiivsete tegevuste ja mängude kaudu õppida pea saladusi. 4.–9. klassidele mõeldud programm keskendub inimeste ja teiste elusorganismide meeltele kui suhtlusvahenditele.

7.–9. klasside õpilased saavad valida aga veel kahe programmi vahel. «AJU tAJU» käigus võetakse aju osadeks ja pannakse tagasi kokku ning saadakse teada, mille poolest erinevad vihmaussi, kala, koera ja inimese ajud. «Käbid ja kännud ehk kogu tõde pärilikkusest» õpetab, mida kujutavad endast pärilikkuse tunnused ning koos arvatakse, millised saavad olema osalejate endi lapsed.

Jaga artiklit

Märksõnad

muuseum, näitus