Andris Slavinskisel on juba hea satelliidiehitamise kogemus ESTCube’iga seoses.
FOTO: Andres Tennus

ESTCube’i teadur läks NASA-sse

Uudis

Tartu ülikooli vilistlane, endine ESTCube’i programmi juht Andris Slavinskis asus aastaks NASA-sse külalisteadlaseks, et arendada nanosatelliitide missioone. Andris Slavinskis töötab California Räniorus NASA Amesi uurimiskeskuses missioonide kavandamise üksuses ja uurib NASA tulevaste missioonide käsitusi, mille puhul võidakse kosmoseuuringuteks kasutada väikesatelliite, nagu seda on ESTCube.

«Uurime näiteks seda, kuidas saaks missioon aidata mõista päikesesüsteemi varasemat arengut, millised asteroidid sisaldavad vett või kuidas leevendada võimalike ohtlike asteroidide mõju,» räägib Slavinskis oma uurimistööst.

NASA on huvitatud väikesatelliitide abil tehtavate süvakosmosemissioonide arendamisest ning seetõttu on niisugused käsitusuuringud neile väga kasulikud. Amesis tehtav töö peab viimistlema kontseptsiooni teaduslikku külge, seadma ja analüüsima uurimiseesmärke, seadmetele esitatavaid nõudeid ja missiooni eeldatavaid tulemusi.

Peale enneolematu teaduspotentsiaali on asteroidide uurimine äärmiselt oluline kaitsmaks Maad kokkupõrkeohtlike asteroidide eest ja võtmetähtsusega sellises uudses valdkonnas nagu asteroididelt kaevandamine.

See projekt avab ukse Eesti ja NASA edasisteks koostöövõimalusteks. NASA juures tehtavat uurimistööd rahastatakse Tartu observatooriumi projektist KOMEET (KOsMoseteaduste rakendamine EEsTi ühiskonna heaks). Andris Slavinskis kaitses 2015. aastal Tartu ülikoolis doktoritöö füüsika erialal. 2012. aastast on ta seotud Tartu observatooriumiga ja juhtinud muuhulgas ka ESTCube’i tudengisatelliidi programmi.

Jaga artiklit

Märksõnad

EstCube