Legendaarne paadiralli on tulemas ka sel kevadel.
FOTO: Andres Tennus

Tudengipäevade 30. sünnipäev möödub suurejooneliselt

Aktuaalne

Sel aastal tulevad tudengipäevad veelgi suurejoonelisemalt kui muidu. Toimub mitmeid uusi üritusi ja Vabaduse puiestee on kogu nädalavahetuse tudengite päralt.

Ajakirjanduse ja kommunikatsiooni kolmanda aasta tudeng Heleri All ütles, et tema jaoks on tudengipäevad väga olulised. «Kevadel annavad need märku sellest, et kool hakkab varsti lõppema, aga samas annavad veel viimase innustava süsti, et end kokku võtta ja koolitööd valmis teha,» ütles ta.

Tudengipäevade peakorraldaja Hendrik Roland Helm rääkis, et tänavu tähistatakse 30 aasta möödumist esimestest tudengipäevadest, mis näitab tema meelest seda, et Tartus toimivad tudengielu ja tavad väga hästi.

Öölaulupidu leidis uue koha

Tudengipäevade programmis on kogu nädala jooksul erinevaid üritusi üle 150. Esmaspäeva õhtul toimub juba tavaks saanud öölaulupidu, mis sel kevadel on läbi teinud mitu muudatust.

Peamine on see, et häälepaelad lastakse valla uues asukohas. Helm seletas, et algusaastatel toimus öölaulupidu raekoja platsil, sealt liiguti edasi Kassitoome orgu, mis mõne aasta pärast jäi aga juba kitsaks, ning tuli liikuda edasi lauluväljakule.

Helm rääkis, et lauluväljakul oli tore, aga see tekitas veidi raamidesse surutud keskkonna. Korraldajad tahtsid aga hubast ja teistsugust ümbrust. Ka tagasisidena toodi välja, et Kassitoomel oli tudenglikum aura kui lauluväljakul.

Sel aastal liigutakse öölaulupeoga Raadile Eesti rahva muuseumi kõrval asuvasse lumeparki, mis on Helmi sõnul teistmoodi ja loodetavasti palju tudenglikum koht.

Uus on ka see, et öölaulupeol osaleda soovijad peavad sissepääsemiseks maksma ühe euro. Samas ei pea enam laulikut ostma, mis vanasti maksis sama palju, vaid selle saab endale PDF-failina telefoni tõmmata.

«Kõik näitasid niikuinii telefoniga lauluraamatule valgust, nüüd saab aga telefonist laulusõnu vaadata,» lausus Helm.

Peamine põhjus, miks kõigilt osalejatelt üks euro küsitakse, seisneb selles, et ürituse kulud on väga suured. Peakorraldaja seletas, et aastatega on üritus nii palju edasi arenenud, et enam ei ole võimalik seda väikese lava ja kahe kõlariga teha. Kuna rahvast on palju, siis on vaja rakendada ka turvameetmeid.

Eesti keele õpetajaks õppiv Carina Peet rääkis, et üks üritus, mida ta alati tudengipäevadel külastab, on just öölaulupidu. Pilethinna üle ei leia ta põhjust nuriseda, sest üks euro on tema meelest sümboolne summa.

«Ma imestan, et läks nii kaua, et see tasuliseks muutuks, sest esinejaid ja rahvast on ju palju,» sõnas ta. Peet ütles, et ei usu, et uus asukoht midagi eriliselt muudaks, sest kohale minnakse ikka rongkäiguga, mis on tema sõnul tähtis osa tavast.

Paadiralli on tagasi

Kui eelmine aasta oli kuulda nii mõneltki poolt nurinat selle üle, et paadiralli jäi ära, siis sel kevadel on ka see legendaarne üritus jälle tagasi.

Eelmine aasta ei toimunud seda põhjusel, et osalejaid jäi iga aastaga vähemaks. Viimane kord, kui paadiralli toimus, osales kõigest kümme paati. Sel aastal on korraldajatel eesmärk osalema meelitada ligi 50 võistkonda.

Kevadel läheb remonti ka Kaarsild, mis on tudengipäevade jaoks olnud oluline koht, ja see mõjutab Helmi sõnul korraldust üsna palju. Viimastel aastatel on volbriöö kontsert toimunud just Kaarsillal. Sel korral on see Atlantise juures. Mitmed tegevused ja üritused on viidud Kaarsilla juurest hoopis Võidusilla juurde, näiteks tudengiekstreem.

Autovaba tänav

Uus on ka see, et kogu nädalavahetuse on Vabaduse puiestee autodele täiesti suletud, sest toimub üritus nimega toidutänav. Puiesteel on mitmed erinevad toidubussid, palju muusikat ja erinevaid üritusi, millest osa võtta, näiteks kastironimine või tudengiekstreem.

Peale selle saavad kõik hobikokad end proovile panna, sest toimub tudengikoka üritus, mis on inspiratsiooni saanud menukatest välismaistest söögitegemise võistlustest, nagu «Minu köök on parim» (inglise k «My Kitchen Rules»). Laupäeva õhtu lõpetab öötantsupidu ja pühapäeva õhtu lõpetavad volbriöö pidustused.

Peakorraldaja andis ka omalt poolt mõned soovitused, mis üritusi tema tudengina kindlasti külastaks. Kõigepealt soovitab Helm osaleda uuel üritusel nimega Hitman, mis on kogu linna haarav rollimäng. Iga osaleja saab mängu alguses endale kellegi nime ning ülesanne on see inimene Tartu pealt üles otsida. Kui näed oma ohvrit enda ees seismas, siis tuleb ta veepüstoliga rajalt maha võtta. Võidab see, kes jääb viimasena ellu või on kõige rohkem inimesi kõrvaldanud.

Teiseks soovitab Helm kindlasti osaleda paadirallil, sest see on üks traditsioonilisemaid sündmusi kogu tudengipäevade raames.

Kolmandaks tasub Helmi sõnul pilk peale visata tudengibändidele. «See on midagi sellist, mis kannab edasi tudengikultuuri ja annab võimaluse näha, mis meie ümber luuakse. Loojateks ei ole keegi muu kui meie endi sõbrad ja tuttavad.» Omal ajal osales isegi Karl-Erik Taukar tudengibändi konkursil.

Tudeng Carina Peet rääkis, et tema võtab suhteliselt vähe erinevatest tudengipäevade üritustest osa, kuigi võiks rohkem. Alati püüab ta aga käia luuleõhtutel ja volbripidustustel. Luuleõhtud on talle tavaliselt väga hea mulje jätnud ning kahel korral on ta suisa ise julguse kokku võtnud ja esinenud.

Heleri All ütles, et kindlasti tahab tema sel aastal osaleda tantsumaratonil, sest möödunud aastal oli see tema jaoks imeline kogemus. «Siis ma tegelikult ei julgenud veel võistelda, aga sel aastal kavatsen kindlasti ka selle teoks teha,» ütles ta.

All kavatseb ka volbri korralikult vastu võtta, sest tal on ülikoolis jäänud viimane aasta, aga tudengipäevade raames ei olegi ta jõudnud volbrit tähistama. «Kavatsen ilutulestikku lasta ja loodetavasti mitte enne varahommikut koju jõuda,» sõnas ta.

«Minu jaoks on tähtis ka Raadio 2 tudengipäevade programm, sest sellepärast ma omal ajal üldse Tartusse õppima tuleku kasuks otsustasingi. Toonased R2 hommikuprogrammi saatejuhid Indrek Vaheoja ja Madis Aesma ülistasid nii veenvalt Tartut ja tegid selle väga-väga hurmavaks,» rääkis All.

Tudengipäevade meediasuhete juht Johanna Lehtmets ütles, et tõepoolest on Raadio 2 juba mitu aastat nende hea partner olnud ning oma stuudioga kaks korda aastas nädalaks Tartusse kolinud. Lehtmets rääkis, et peale festivalimelu ning Tartu elu kajastamise on Raadio 2 andnud võimaluse ka tudengitel esmaspäevast reedeni oma saadet teha.

Tudengipäevad toimuvad 24.–30. aprillil.

Sandra Saar

UT toimetaja

sandra.saar [at] ut.ee

Jaga artiklit