Konverents kutsub rääkima heast teadustavast

Uudis

Tartu ülikooli eetikakeskus korraldab koostöös Eesti teadusagentuuriga 10. veebruaril rahvusvahelise konverentsi «Aus teadus – mõtestades head teadustava», kus arutletakse, kuidas edendada head teadust ja piiritleda väärkäitumist ning küsitavaid praktikaid.

Tartu ülikooli eetikakeskuse juhataja professor Margit Sutrop ütles, et teadlastel on üha raskem teed leida teaduseetika mängureeglites ja üksnes soovist olla eetiline enam ei piisa. «Vastutus eetilise teaduse eest lasub kõigil, kes teaduses tegutsevad: teadlastel, uurimisrühmadel, instituutidel, ülikoolidel, teadusajakirjadel, teaduse rahastajatel, hindajatel ja teadlasi ühendavatel asutustel,» lisas Sutrop. Seetõttu soovitakse konverentsil eriti rõhutada organisatsiooni rolli hea teaduse tegemisel. Osalema oodatakse nii teadlasi kui ka kõiki juhte, kellest sõltub organisatsioonikultuuri kujundamine.

Konverentsil esinevad Euroopa komisjoni eetikarühma juht doktor Isidoros Karatzas, Soome teaduseetika nõuandva kogu juht professor Krista Varantola, Stanfordi ülikooli vanemteadur doktor Daniele Fanelli ja Norra tööuuringute instituudi vanemteadur prof Eric Breit.

Professor Margit Sutropi ettekande «Miks on vaja Eesti head teadustava?» järel arutlevad professor Toivo Maimetsa juhitavas arutlusringis Eesti hea teadustava vajalikkuse üle avaõiguslike ülikoolide esindajad ja Eesti teadusagentuuri ning teaduste akadeemia esindajad. Konverentsi eesti- ja inglisekeelsed töötoad pakuvad teadlastele võimalust Eesti hea teadustava loomises kaasa rääkida.

Konverentsil tutvustatakse esimest tööversiooni Eesti heast teadustavast, selle on koostanud Tartu ülikooli eetikakeskus koostöös Eesti teadusagentuuri töörühmaga, kus osalevad avaõiguslike ülikoolide, teaduste akadeemia ning haridus- ja teadusministeeriumi esindajad.

Professor Sutrop rõhutas, et nii asutusel kui ka selle kultuuril on teaduseetikas oluline roll. «Tasub tulla ja osaleda, sest praegu on võimalik kaasa lüüa ja need teemad läbi rääkida. Meie eesmärk on, et head teadust tehtaks kõige avaramas mõttes – mitte ainult eduka tippteaduse mõttes, vaid et see oleks ka igati eetiline ja läbipaistev.»

Konverents toimub 10. veebruaril Tartu ülikooli peahoones.

Jaga artiklit