Elektroonikalabori tehnikajuht Kalev Tarkpea.
FOTO: Andres Tennus

Ideelabor sai uudse elektroonikakabineti

Uudis

Novembris avati TÜ tehnoloogiainstituudi hoones värskete ideede elluviimiseks ning õppe- ja ettevõtluskoostööks ideelabori prototüüpimiskeskuse elektroonikalabor. Laboris on tudengitel, teadlastel ja ettevõtjatel võimalus kasutada moodsaid diagnostikaseadmeid ning tööruume, et testida ja luua innovaatilisi prototüüpe.

Ideelabori protokeskuses saavad üliõpilased ning teadlased nautida õppe- ja töökeskkonda, kus on võimalus teha tiimitööd, esmast mudeldamist ja simulatsioone. Protokeskuse elektroonika tööruumides on näiteks Eesti ülikoolide suurim termokaamera, röntgenkaamera, elektroonika skeemide diagnoosimise seade, aga ka laserlõikur ja trükkplaadifrees.

Protokeskuse elektroonikalaboris on elektroonika montaaži ja elektroonika testimise ruumid ning ideelabori meeskondade töötuba. «Meil on väga hea meel, et TÜ ideelabori meeskondadel on nüüd vahetu keskkond, kus on võimalik kokku panna kindla funktsionaalsusega prototüüp. See annab juurde töömotivatsiooni ning julgust teostada veel uudsemaid ideid,» ütles ideelabori juht Kalev Kaarna.

Peale ideelabori töökeskkonna on protokeskuse elektroonikalabor ka praktikabaas füüsika ja arvutiteaduse eriala tudengitele. Elektroonikalabori tehnikajuhi Kalev Tarkpea sõnul võimaldavad sealsed seadmed õppetehnikana kasutada kõige moodsamaid võimalusi terves ülikoolis.

Tartu ülikooli arendusprorektori Erik Puura sõnul saavad ettevõtjad kasutada nii ideelabori meeskondi kui ka teadlasi, et lahendada uute toodete või teenuste väljaarendamisel ning testimisel tekkinud probleeme. Puura sõnul on seni ettevõtted teinud Tartu ülikooliga tootearendusprojekte kõige enam energiatõhususe, robootika, IT ja meditsiini valdkonnas.

«Protokeskuse jaoks on uuteks potentsiaalseteks valdkondadeks kosmosetehnoloogia maapealsed rakendused, kasutajaeelistuste ja kasutajamugavuse analüüsid ning kiirtestide tehnoloogiad,» selgitas ta.

Jaga artiklit