Fortumo peakontor asub Tartus. (Vasakult Martin Koppel, Rain Rannu ja Gerri Kodres)
FOTO: Erakogu

Tudengiprojekt võib kasvada välja rahvusvaheliseks ettevõtteks

Erinumber

Tartu ülikoolist on välja arenenud mitmed ettevõtted, mis nüüd edukalt ka Aasias tegutsevad. Kuigi algus on raske olnud, siis lühikese ajaga on taolised ettevõtted rahvusvaheliselt vägagi edukaks osutunud.

Üks selline ettevõte on Fortumo, mis loodi üheksa aastat tagasi tudengiprojekti käigus. Fortumo tegevjuht ja kaasasutaja Martin Koppel rääkis, et õpingute tarbeks oli vaja mõelda välja mobiilivaldkonnaga seotud äriprojekt. Mobiiliga teenuste eest maksmine oli tollal juba olemas, kuid teenusepakkujatele oli selle kasutamine keeruline. Teenusepakkuja pidi iga mobiilioperaatoriga sõlmima eraldi lepingu ja integreerima nende tehnilise lahenduse. See muutis mobiilimaksete kasutuselevõtu aeganõudvaks ja keeruliseks. Fortumo eesmärgiks oli teha mobiilimaksete kasutamine sama lihtsaks kui kodulehe loomine või blogi ülesseadmine, millega saavad hakkama ka IT-arenduse kogemuseta inimesed. Tänaseks saavad teenusepakkujad Fortumo abil koguda makseid enam kui 350 mobiilioperaatorilt ligi 100 riigis.

Teine taoline ettevõte, mis on rahvusvaheliselt tuntuks saanud, on Nortal, mis asutati 16 aastat tagasi. Asutajateks olid kaks Tartu ülikooli majandusteaduskonnas õppinud üliõpilast Priit Alamäe ja Avo Alender ning SSE Rigas majandust õppinud Urmo Pärg. Oma algusaegadel kandis ettevõte Webmedia nime. Nortali tegevjuht Andre Krull rääkis, et firma põhirõhk pandi majandusliku mõju saavutamisele IT-lahenduste loomise kaudu. IT arendamiseks vajalike teadmiste omandamine tuli töö aga käigus.

Eesti turg liiga väike

Mõlemate ettevõtete juhid nõustusid, et alustamine oli raske. Martin Koppel rääkis, et Fortumo jaoks oli kõige suurem väljakutse mobiilioperaatoritelt ühenduste väljakauplemine. Teine suurem väljakutse tulenes asjaolust, et firma asus Eestis. Fortumot käivitades said juhid aru, et Eesti turg on liiga väike, et siin kasumlikult tegutseda. Sestap on ettevõte keskendunud algusest peale rahvusvahelisele turule ja tänaseks tuleb ligi 98 protsenti Fortumo käibest välisriikidest. Esimesed riigid, kus Fortumo tegevust alustas, olid 2007. aastal Baltikum ja Skandinaavia. Sealt laienes firma edasi Ida-Euroopasse. Tegevjuht mainis, et Lääne teenusepakkujate puhul tekitas Ida-Euroopa taust ebausaldust ja neid tuli kõvasti veenda, et Fortumo on tõsiseltvõetav ja usaldusväärne partner.

Krull sõnas, et Nortali algus oli keeruline. «Ettevõtja suurim vaenlane on tavaliselt optimistlikele plaanidele mittevastav reaalne rahavoog. Polnud harvad olukorrad, kus klientide ees tuli võtta täiendavaid kohustusi selle nimel, et palgapäevaks arve kindlasti ära laekuks,» lausus Krull.

Ka Nortal ei ole piirdunud oma tegevusega ainult Eestis: laienetud on kümnesse riiki, ka Aasiasse. Eestist väljapoole laienemine sai alguse 2005. aastal, kui Nortal avas kontorid Leedus ja Rumeenias. Järgmistel aastatel järgnesid sellele Serbia, Soome ja Taani. Krull rääkis, et kaalutlus tollal oli väga lihtne – lõunapoolsetes riikides on tehnikute kättesaadavus parem kui Eestis ning põhjapoolsetes riikides üritasime uusi kliendisuhteid luua.

Nortali tegevjuht ütles, et peamiste õppetundidena arenduskeskuste puhul võib välja tuua pideva tähelepanuvajaduse. «Suhe peakontoriga peab kogu perioodi jooksul olema tugev, muidu ei ole võimalik hoida ettevõtte kultuuri.»

Müügikontorite puhul peab Krulli sõnul väga kriitiliselt otsa vaatama enda poolt pakutava erisusele – kohapeal on tegutsemas juba kümneid firmasid, kellel on kliendile parem ligipääs ja usaldusväärsem taust – ilma parema väärtuspakkumiseta ja esimeste projektide suurepärase tarnimise ei ole võimalik kohalikul turul kanda kinnitada.

Martin Koppel mainis, et laienemisel tasub silmas pidada seda, et igas riigis on omad kultuurilised eripärad ja seadusandlus. Fortumo tegevjuht soovitas, et kõige parem viis kohalikust turust aru saada on sinna värvata töötaja, kes olusid tunneb. «Kuna alustava ettevõtte jaoks pole see sageli rahapuuduse tõttu võimalik, tasub selle asemel käia koha peal. Näiteks paar korda sihtriigis mõnda konverentsi või messi külastada ja kohalikega suhelda annab turust juba üsna hea pildi ette,» lausus ta.

Aasia riigid bürokraatlikud

Fortumo tegutseb ka Aasias. Koppel mainis, et Aasia suurimaks erinevuseks on kultuurilised eripärad ja keelebarjäär, mis raskendavad läbirääkimisi ja üksteise mõistmist. Peale selle on paljud Aasia riigid Euroopaga võrreldes väga bürokraatlikud. Sealsed organisatsioonid peegeldavad tema sõnul ühiskonna tavasid ehk otsuste tegemisse on sageli kaasatud kordades rohkem inimesi kui Euroopas, riske võetakse vähem ja see aeglustab äri tegemist. Koppel ütles, et eelkõige on Aasias tegutsedes vaja meelekindlust ja järjepidevust. Kogu Aasiat polevat aga võimalik ühe mõõdupuuga võtta, näiteks Hiina ja India ettevõtluskultuur ning seadusandlus erinevad väga suurel määral ja sama strateegiaga mõlemale turule siseneda pole mõistlik.

Koppel ütles, et kohaliku seadusandluse, keele ja kultuuri mõistmine aitab Aasias tegutsemisele kõvasti kaasa. «Kuna Fortumo fookus on viimased paar aastat kiire kasvu tõttu olnud just Aasia turgudel, siis oleme võtnud lähenemise kasutada kohalike ekspertide abi, kes meist paremini sealseid turge mõistavad. Seetõttu on meil Aasias ka neli kontorit: Hiinas, Indias, Singapuris ja Vietnamis,» lausus ta.

Nortal tegutseb ka Omaanis, kuhu jõudsid nad tegelikult Katarist. 2009 aastal sai Nortal  võimaluse teha Katarile uus riigiportaal. Info portaalist ja selle eest pälvitud rohketest auhindadest levis sealt kulutulena ümbritsevatesse riikidesse, sealhulgas Omaani. «Omaanis on meil õnnestunud ellu viia kindlasti ühed meie kõige suurema ühiskondliku mõjuga projektid,» lausus Krull.

Nortal aitas lihtsustada ettevõtete asutamist ja litsentseerimist puudutavat seadusandlust ning ettevõte töötas välja rohkelt e-teenuseid, mis kaasavad enam kui 20 osapoolt. «Tänu sellele vähenes investoritel ettevõtte asutamiseks kuluv aeg paarilt kuult paarile minutile,» ütles Krull.

Suur kuluvõit tuli riigi kõigi infosüsteemide koondamisest Omaani valitsuse vabavaralisse pilve. Läbi maksuameti tegevuse automatiseerimise suurenes oluliselt läbipaistvus ja maksulaekumine. «Kui paljudes riikides suudavad institutsioonide erinevad huvid suured projektid peenhäälestamiseks ära taandada, siis Omaan on selle poolest olnud meile suurepärane koht tegutsemiseks, et ühiskondlik surve reformide läbiviimiseks on olnud piisavalt suur, et suure mõjuga projekte on võimalik algatada ning ellu viia,» sedastas Nortali tegevjuht Andre Krull.

Fortumo edukust näitab ka see, et koostööd tehakse väga suurte ja tuntud ettevõtetega, nagu näiteks Google, Spotify ja Paypal. Martin Koppel rääkis, et suurte ettevõtete kliendiks saamisel mängib peamist rolli järjepidevus. Vastaspoolel on otsuste tegijaid mitu, nende kõigiga tuleb pidevas kontaktis olla ja mõista, mis on nende ettevõtte tegelik vajadus. Seejärel on vaja kogu meeskonna ühist pingutust, et ettevõte saaks kliendile pakkuda just seda lahendust, mida ta vajab. Fortumo on suutnud neid vajadusi täita ja seega ongi eespool mainitud ettevõtted otsustanud nendega koostööd teha.  

Fortumo on võitnud ka mitmeid nimekaid auhindu. Tegevjuht rääkis, et auhindade võitmise nimel nad mingeid lisapingutusi teinud pole, aga nende võitmine on alati heaks märgiks, et oma tegemistega ollakse õigel teel. Kõige rohkem rõõmu on Fortumole valmistanud EASi ja Tartu linna poolt välja antud auhinnad, sest kuigi ettevõte tegutseb ligi sajas riigis, on enamik nende töötajaid Eestis ja peakontor Tartus. «Kuna eestlased on üksteisele kiituse jagamisega üsna kitsid, siis kohalikud auhinnad on alati tuju heaks teinud,» ütles Koppel lõpetuseks.

Sandra Saar

UT toimetaja

sandra.saar [at] ut.ee

Jaga artiklit