Aastanäitused ülikooli muuseumis

Uudis

Ülikooli muuseum rõõmustab tänavu külastajaid kolme aastanäitusega, mis tutvustavad meid ümbritseva maailma tundmaõppimise lugu.

Mai alguses avati pärast pikka remonti ülikooli muuseumi peahoone Toomemäel Hullu Teadlase sünnipäeva ja suure aastanäitusega «Maailma mõõtmine». Näitus seab keskmesse Eestist pärit maadeavastajate panuse ja rolli mõtestamise uudsete vaadete ning nüüdisaegsete väljapanekutehnikate kaudu.

Tutvuda saab rännakutega, mis on meie maadeavastajaid viinud nii arktilisse kargusesse kui ka troopilisse küllusesse. Kaotusi, läbielamisi, võite ja avastusi täis teekonnad ning Eestist pärit teadlaste ja maadeavastajate kogemused on andnud maailma tundmaõppimisse üllatavalt suure panuse ja innustavad loodetavasti ka tulevasi suurkujusid.

Juba aprilli lõpust alates on avatud tähetornis muuseumi teine aastanäitus – «Maailmaruumi mõõtmine: Tartust Universumi äärde». Tartu tähetorni ruumides, aias ja paviljonis asuv näitus annab ülevaatliku pildi sellest, kuidas inimestele tuntud Universum on sajandite jooksul laienenud ja selginenud.

Täpsemalt keskendub näitus sellele, kuidas ja kes on just Tartus korduvalt laiendanud meie arusaamu Universumi suurusest ja ehitusest. Kogudest on välja toodud esemed, mida tähetornis iga päev ei näe, ning eraldi räägitakse lummavate piltide taustal astrofotograafiast. Tähetorni aias saab Maa ja taeva mõõtmist erinevate eksponaatide abil ka ise järele proovida.

Kolmas muuseumi aastanäitus, «Teekond Hommikumaale», avatakse mai lõpus ülikooli peahoones kunstimuuseumis. Lähema vaatluse all on 18. sajandi lõpus Euroopat tabanud Egiptuse-vaimustus ning orientalistika algusajad Tartu ülikoolis.

Kogu Baltikumis ja Soomes ainulaadsed Egiptuse muumiad jõudsid kunstimuuseumisse tänu noorele baltisaksa orientalistile ja rändurile Otto Friedrich von Richterile. Pärast noormehe surma kinkis tema isa poja kogutud muistised ja käsikirjad Tartu ülikoolile, et ärgitada noori samasugustele ettevõtmistele. Näitusel saab näha Richteri Eestis säilinud kogusid – muumiaid, käsikirju ja joonistusi – ning teha koos Richteriga kaasa mõttelise reisi mööda Egiptust.

Jaga artiklit

Märksõnad

muuseum