Üks Tartu ülikooli tudengite ideedest aitab laborijäätmetest teha toormaterjali 3D-printeritele.
FOTO: Negavatt

Negavatt otsib uusi ideid

Uudis

Üliõpilaste energia- ja ressursisäästukonkursil Negavatt võistlevad 11 parimat ideed 10 000 euro suuruse peavõidu nimel. Finaalis võtavad teistega mõõtu ka kolm ideed Tartu ülikoolist ning üks TÜ ja Tallinna tehnikaülikooli ühisidee.

Projekt «Karbiketrajad» plaanib töödelda laborites kasutatavate pipetiotsikute karbid ümber 3D-printerite filamendiks. Polüpropüleenist jäätmed kogutakse kokku ning purustatakse Tartu jäätmekäitlusettevõttes graanuliteks, nende sulatamisel tekib filament, mida 3D-printerites kasutada.

Päikesega töötava jahutussüsteemi idee eesmärk on tagada laboritele pidev vedela lämmastiku olemasolu ning kindlustada nende ruumide jahutus sobiva temperatuurini, kasutades selleks samuti vedelat lämmastikku. Seni kasutusel olevad õhukonditsioneerid kulutavad ruumide jahutamiseks liiga palju elektrit.

Projekt «Tark Valgustus» soovib ülikooli hoonetes ja ühiselamutes kasutada valgust mõistlikult ja ressursisäästlikult. Idee autorid tahavad ülikooli hoonetesse paigaldada liikumise peale reageerivad valgustid ning võtta kasutusele energiat säästvad lambid. Samuti plaanitakse kasutada valgussensoreid, mis annavad märku, kui suur peaks olema lampide intensiivsus.

TÜ ja TTÜ ühisidee on kasutada ülikoolides tekkivaid biojäätmeid ülikoolilinnaku haljastuse ja siseruumitaimede kompostina. Ressursitõhusus saavutatakse kohapeal töötlemise kaudu, kasutades kõige uuemaid kogemusi, näiteks uuenduslikke kuumkompostreid ja vihmaussikompostimist.

Lõppvoorus ootab tudengeid ees koostöö mentorite ja partneritega, et ideid edasi arendada ning vajadusel täiendavaid partnereid leida. Maikuuks arendatakse parimatest ideealgatustest välja tegelikult elluviidavad projektid. Võitjad, kes saavad oma idee 10 000 euroga teoks teha, selguvad 25. mail Rakveres.

Sellel aastal laekus konkursile rekordiliselt 55 säästlikku ideed üheteistkümnest koolist. Konkursi auhinnafond on 45 000 eurot ning seda rahastatakse keskkonnainvesteeringute keskuse keskkonnaprogrammist.

Negavati konkursi eesmärk on tõsta energia- ja ressursialast teadlikkust ning innustada tudengeid välja pakkuma lahendusi, mis aitavad ülikoolides ressursse säästa. Idee võib olla nii toode, teenus, tehnoloogiline lahendus, meetod kui ka kampaania, mis muudab mõtteviisi ja seeläbi ka käitumist.

Jaga artiklit

Märksõnad

Negavatt