USA-s müügil olev toidulisand Reg'Activ Cardio Wellness.
FOTO: VF Bioscience

Tartlaste avastatud bakter jõudis üle ookeani

Uudis

Märtsis jõudsid Tartu ülikooli teadlaste avastatud probiootilist piimhappebakterit ME-3 sisaldavad kompleks-toidulisandid USA turule.

Kolm USA-s müügile tulnud toodet on ka Eestis müüdava toidulisandi Reg’Activ Cholesterol edasiarendused. Aprilli lõpus tuleb Tartusse toidulisandi arenduse ja müügiga tegeleva Prantsuse firma VF Bioscience’i tegevdirektor Marc Frémont, et bakteri avastajatega kliiniliste uuringute tulemusi ja edasisi koostööplaane arutada.

Frémont’i sõnul tuleb eri riikides toodet turule tuues viia koostisained kohalike nõuetega vastavusse. Nii võib olla pisut erinev ka toidulisandi täpne nimetus. «USA-s võib mõnd vitamiini kasutada suuremas koguses kui Euroopas. Samas ei ole USA-s lubatud mõned koostisosad, mis Euroopas on tavalised,» tõi ta näiteks.

Suurim erinevus on aga tervisealaste väidete regulatsioonides. Euroopa Liidus ei saa toidulisandi tootjad ME-3 kasulike omaduste kohta spetsiifilisi väiteid hetkel veel kasutada. USA-s arvestatakse aga seni tehtud kliinilisi uuringuid, nii et inimestele saab seal jagada palju rohkem infot selle bakteri kasulike omaduste kohta.

Reg’Activ ja selle modifikatsioonid on toidulisandid, mille kompositsiooni eesmärk on vähendada südame- ja veresoonkonna haiguste riski. Ka TÜ-s on tehtud Reg’Activ toidulisandi kliiniline topeltpime uuring, mis kinnitab seda mõju. Lisaks on toidulisandil ka muid kasulikke toimeid.

«See ei alanda ainult kõrget kolesteroolitaset, vaid oksüdeeritud LDL-i taset, lisaks on Reg’Activil põletikumarkereid langetav toime. See kõik on südame- ja veresoonkonna haiguste riski vähendav, selles on oma roll ka ME-3 bakteril,» selgitas Frémont.

Probiootilist piimhappebakterit ME-3 sisaldavaid toidulisandeid müüakse Eestis, Prantsusmaal, Belgias, Taanis, USA-s ja Filipiinidel. Samuti ollakse peagi jõudmas Singapuri turule.

«USA-st plaanime edasi liikuda Kanada turule, peame läbirääkimisi Austraalia edasimüüjatega ning tahame järk-järgult jõuda ka kõikidesse Euroopa Liidu liikmesriikidesse,» rääkis Frémont laienemisplaanidest.

1995. aastal Tartu ülikoolis avastatud piimhappebakter Lactobacillus fermentum ME-3 on Eesti tarbijate laual olnud juba enam kui kümme aastat, eelkõige Tere piimatoodete sarja Hellus näol. Märtsi lõpus allkirjastasid TÜ ja Tere litsentsilepingu uueks perioodiks, et jätkata senist tulemuslikku koostööd.

Jaga artiklit